Jäsenyhdistysten valinta Salon Seuraparlamenttiin
Julkaistu 4.9.2026 14:31On aika valita uusia jäsenyhdistyksiä Salon Seuraparlamentin erovuoroisten seurojen tilalle.
Seuraparlamentin sääntöjen mukaan sama urheiluseura voi olla edustettuna Salon Seuraparlamentissa enintään kaksi (2) kaksivuotiskautta. Vuonna 2026 erovuorossa ovat Salon Vilpas ry, Jääkiekkoseura Salon Kiekkohait ry sekä Salon Vilpas Yleisurheilu ry. Sääntöjen mukaisesti myös erovuorossa olevat seurat voivat hakea uudelle toimikaudelle.
Näin seurasi hakee mukaan Seuraparlamenttiin
1. Ilmoita seurasi halukkuudesta Seuraparlamentin jäseneksi viimeistään 31.10.2026 klo 23.00 ilmoittautumislinkin kautta.
2. Mikäli ehdokasseuroja on enemmän kuin kolme, järjestetään sähköinen äänestys ajalla 2.-8.11.2026. Äänestyslinkki julkaistaan 2.11.2026 osoitteessa www.salo.fi/liikuntaseuroille.
Äänioikeus on yhdistyksen nimenkirjoitusoikeuden omaavalla henkilöllä tai muulla yhdistyksen valtuuttamalla edustajalla.
3. Seuraparlamentin uudet jäsenet julkistetaan Seurafoorumissa 19.11.2026.
Ilmoita seurasi Seuraparlamentin jäseneksi tästä
Tervetuloa mukaan vaikuttamaan salolaisen seuratoiminnan kehittämiseen!
Lisätietoja:
Kaisa Isotupa
Liikuntapalveluiden tiedotussihteeri
kaisa.isotupa@salo.fi
p. 044 778 4717