Lastenkulttuurin maaliskuu tarjoilee oopperaa, satumaailmoja ja yhdessäoloa perheille
Julkaistu 18.2.2025 09:47, Päivitetty 18.2.2025 16:21Salossa vietetään lastenkulttuurin teemakuukautta maaliskuussa nyt jo kuudetta kertaa. Paikallista kulttuuriosaamista ja monipuolista tarjontaa esille tuova Lastenkulttuurin maaliskuu tarjoaa monipuolisesti ohjelmaa koko kuukaudeksi.
Luvassa on mm. minioopperakiertue, näyttelyitä eri puolilla Saloa, yhteisiä puuhapäiviä, työpajoja ja esityksiä. Mukana kuukauden ohjelmassa on Halikon musiikkiyhdistys, Salon seurakunta, Salon seudun taideharrastajat, Montessori-päiväkoti Aurinkoleijona, MLL sekä Salon kaupungin yksiköistä taidemuseo, elektroniikkamuseo, kulttuuripalvelut, liikuntapalvelut, kirjastot, kansalaisopisto, musiikkiopisto ja Sahran avoin päiväkoti. Lisäksi mukana on paikallisia taiteilijoita. Teemakuukautta koordinoi Salon kulttuuripalvelut.
Mini-Oopperaa kylätaloissa
Lastenkulttuurin maaliskuun ensimmäinen tapahtuma on kylätaloissa kiertävä Mini-Taikahuilu-ooppera, jossa esitellään Mozartin merkkiteos kolmen laulajan, pianistin ja huilistin voimin. Estradilla nähdään sopraano Riikka Pelo, baritoni Riku Pelo, tenori Roope Pelo, huilisti Malla Pelo ja pianisti Esa Ylönen. Teos on suunnattu erityisesti oopperan ensikertalaisille, niin lapsille kuin aikuisillekin. Esitys yhdistää taidemusiikkia ja draamaa helposti lähestyttävällä tavalla. Esityksen teemoja ovat rohkeus, oikeudenmukaisuus, kannustaminen ja ystävällisyys.
Salon kaupungin Osallistuvan budjetin rahoituksella toteutuva kiertue nähdään lauantaina 1.3. klo 12 Perttelin Urheilutalolla ja klo 18 keskustassa Sinisellä talolla sekä lauantaina 22.3. klo 12 Perniön VPK:n talolla sekä klo 18 Halikon Nuorisoseuran talolla. Esityksiin on maksuton sisäänpääsy ja katsojia kehotetaan ottamaan oma istuintyyny tai jakkara mukaan, sillä saleissa ei ole katsomopenkkejä.
Taidepajoja moneen makuun
Taidemuseo Veturitallilla on lauantaina 8.3. luvassa pääsylipun hintaan kuuluva non-stop -taidepaja klo 11.15-14.00, jossa inspiroidutaan Harro Koskisen Aika saaressa -näyttelystä ja tehdään kierrätysmateriaaleja käyttäen paperinen vene lipumaan aalloilla. Pajan ohjaajana toimii kuvataiteilija Suvi Toivoniemi.
Samana päivänä on Näkkärin Lasten lauantai klo 13, jossa nähdään nukketeatteri Sampon hurmaava Kani ja ihmeellinen pilvi -niminen musiikki- ja nukketeatteriesitys. Esityksen jälkeen järjestetään nukketeatterityöpaja, jossa hyödynnetään myöskin kierrätysmateriaaleja ja tehdään oma nukke näyttämölle. Maksuttomaan pajaan mahtuu 20 ensin ilmoittautunutta ja ilmoittautumiset tehdään kulttuurituottajalle osoitteeseen sini.lundgren@salo.fi.
Avoin ja maksuton taidepaja on luvassa myös keskiviikkona 12.3. klo 15.30-18.30 Salon pääkirjaston Laurinsalissa, silloin pääsee askartelemaan Käpykolon väkeä -lastenkirjasarjan henkeen erilaisia miniatyyriesineitä. Kirjasarjan tekijät Leena Parkkinen ja Zagros Manuchar ohjaavat kaikenikäisille sopivan non-stop -tyyppisen pajan ja esittelevät samalla kirjasarjaansa, johon perustuva näyttely on myös maaliskuussa esillä pääkirjastossa.
Musiikkia lapsilta lapsille ja satumaisia näyttelyitä
Teemakuukauden musiikkitarjontaan osallistuu jälleen myöskin Salon musiikkiopisto, jonka maaliskuun oppilasilta järjestetään maanantaina 3.3. klo 19 Hilkansalissa. Konsertissa musiikkiopiston eri ikäiset oppilaat esittävät monipuolista ohjelmistoaan sooloesityksinä ja erilaisissa yhteissoittokokoonpanoissa. Mukana on monen eri soittimen taitajia sekä laulajia. Maanantaina 10.3. klo 19 Hilkansalin estradin valloittavat nuoret viulistit omassa oppilasillassaan. Loppukuusta vuoroon pääsevät pianistit, joiden taituruutta voi tulla kuuntelemaan sekä perjantaina 21.3. että maanantaina 24.3. Molemmat pianonsoitonoppilaiden konsertit alkavat klo 18. Kaikkiin musiikkiopiston oppilaskonsertteihin on vapaa pääsy.
Halikon musiikkiyhdistyksen Helinäiset-lapsikuoro taas järjestää maksuttoman koko perheen konsertin sunnuntaina 30.3. klo 15. Helinäisten laulut -konsertti järjestetään Armfeltin ala-asteen liikuntasalissa eli niin sanotussa Marian salissa.
Lastenkulttuurin maaliskuun kunniaksi myös pääkirjastossa sekä Perttelin kirjastossa on esillä lapsille ja lapsenmielisille sopivaa näyttelytarjontaa. Perttelin kirjastossa on esillä Salon seudun taideharrastajat ry:n näyttely Metsäretkillä satusilmin- näyttely 3.-31.3. Näyttelyssä tuodaan satuaiheiden lisäksi esille kansainvälisen Naisten päivän teemaan liittyviä asioita ja elämänkulkua pienestä tytöstä naiseksi Peikkotytön luojan Aila Franssila-Karskelan silmin.
Pääkirjaston näyttelytila Salongissa on esillä 4.-21.3. Käpykolon väkeä -näyttely. Näyttely perustuu Käpykolon väkeä kirjasarjaan. Kirjasarjaan kuuluvat teokset Syysvieras ja Yllätysten talvi. Näyttelyssä pääsee kurkistamaan pienen Paju-oravan kotiin ja kirjojen kuvituksena oleviin viehättäviin pienoismaailmoihin. Kirjailija Leena Parkkinen on rakentanut yksityiskohtia vilisevät miniatyyrimaailmat kierrätysmateriaaleista. Pienoismaailmojen lisäksi näyttelyssä on kirjojen kuvitukseen liittyviä valokuvatauluja. Valokuvaaja Zagros Manuchar on tehnyt lumoavat kuvat.
Minimaailmoihin pääsee Käpykolon väkeä -näyttelyn lisäksi tutustumaan myös jo perinteiseksi muodostuneessa Salon Minimaailmannäyttelyssä. Viidettä kertaa järjestettävä näyttely kokoaa pienoismaailmat kartan avulla tutkittavaksi kävelykierrokseksi Salon keskustan alueella. Näyttelyn minimaailmoja ovat tehneet niin kuvataiteen kuin pienoismaailmojen rakentamisen harrastajat sekä ammattilaiset Salosta ja lähiseuduilta. Tekijöitä on mukana päiväkoti-ikäisistä aikuisiin. Minimaailmat ovat esillä 12.3. -2.4. ja kartta näyttelystä julkaistaan 7.3. mennessä Lastenkulttuurin maaliskuun nettisivuilla sekä kulttuuripalveluiden sosiaalisen median kanavissa.
Menoja ja messuja koko perheelle
Myös Sahran avoin päiväkoti on tänä vuonna lähtenyt mukaan lastenkulttuurikuukauden ohjelmaan tarjoten erityisesti pikkulapsiperheille sopivia Kulttuurikeskiviikkoja klo 12-15.30 koko kuukauden ajan, keskiviikkoisin. Palometsässä sijaitsevassa Sahran avoimessa päiväkodissa on luvassa 5.3. satuhetki, 12.3. taidekokeiluja maalaten, 19.3. pöytäteatteriesitys ja 26.3. osallistava musiikkihetki.
Salon seurakunta järjestää kuukauden aikana erityisesti perheille sopivia messuja ja tapahtumia ympäri kaupunkia. 2.3. laskiaissunnuntaina on luvassa perhemessu ja laskiaistapahtuma Kuusjoella, 9.3. SeurisSunnuntai gospeltansseineen ja paastotaidepajoineen Salon seurakuntatalolla sekä Leipäsunnuntaina 30.3. on Suomusjärvellä Perhemessu sekä samana päivänä Perheiden Perinnepyhä Halikossa. Halikossa otetaan tuolloin käyttöön myös lapsille suunnattu kirkkohistoriamateriaali Halikon kirkosta.
Lastenkulttuurin maaliskuun menoissa on mukana jälleen myös liikuntapalvelut, jonka koordinoimat peuhuhetket ympäri kaupunkia liikuttavat lapsiperheitä maaliskuussakin. Peuhujen yhteistyökumppanina toimivat Salon Vilpas Koripallo sekä MLL:n paikallisyhdistykset.
Ohjelmaan saattaa tulla vielä lisäyksiä. Kuukauden tarjontaa voi seurata kulttuuripalveluiden sosiaalisen median kanavilta sekä teemakuukauden sivustolta www.salo.fi/lastenkulttuurin-maaliskuu.
Lisätietoja myös lastenkulttuurista vastaavalta kulttuurituottajalta:
Sini Lundgrén, sini.lundgren@salo.fi, puh. 044 778 4983.