Hyppää sisältöön
Tiedote

Salon kaupunginhallitus hyväksyi yhteistoimintaneuvottelujen aloittamisen talouden sopeuttamiseksi

Julkaistu 14.9.2026 18:43

Salon kaupunginhallitus hyväksyi hetki sitten päättyneessä kokouksessaan (14.9.) koko henkilöstöä koskevien yhteistoimintaneuvottelujen aloittamisen ensi vuoden talousarviovalmistelun yhteydessä.

Päätöksen taustalla on kaupungin tämänhetkinen tulevien vuosien ennakoitu talouskehitys, joka edellyttää suunnitelmallisia ja vaikuttavia talouden tasapainottamistoimenpiteitä jo tulevalla suunnitelmakaudella. Ilman taloutta tasapainottavia toimenpiteitä tilikausien ennakoidaan muodostuvan merkittävästi alijäämäisiksi.

Talousarvion valmistelussa henkilöstöön kohdistuvien sopeutustoimenpiteiden osalta tavoitteena on enintään 2,2 miljoonaa euroa suunnitelmakaudella. Tämä on noin 2,2 prosenttia henkilöstömenoista ja vastaa noin 44 henkilötyövuotta.

Yhteistoimintaneuvottelujen aloittamisen lisäksi kaupunginhallitus päätti myös muista sopeuttamistoimenpiteistä. Muiden toimintakulujen osalta tavoitellaan noin 2,0 miljoonan euron sopeuttamista. Talouden tasapainottamiseen sisältyy myös 4,0 miljoonan euron verotulojen lisäys vuodelle 2028, mikä tarkoittaa kunnallisveroprosentin nostoa 0,4 prosenttiyksikköä.

Kaupunginhallituksen hyväksymät yhteistoimintaneuvottelut alkavat 22.9. ja niissä tullaan käsittelemään perusteita yhteistoimintaneuvotteluiden aloittamiseksi, henkilöstömenojen sopeuttamistarvetta sekä mahdollisia henkilöstövaikutuksia. Henkilöstövaikutuksia voi syntyä muun muassa:

  • tehtävien ja palveluiden karsinnasta tai supistamisesta
  • tehtävien ja toimintojen uudelleen järjestelyistä
  • tehtäväkuvien muutoksista
  • tehtävien tai virkojen täyttämättä jättämisistä esimerkiksi eläköitymisten yhteydessä
  • määräaikaisuuksien vähentämisistä
  • palveluiden ulkoistamisista
  • ostopalvelujen uudelleenjärjestelyn yhteydessä tapahtuvista muutoksista tehtäväkuvissa tai tehtävien päättymisistä
  • osa-aikaistamisista
  • lomautuksista tai
  • irtisanomisista.

Yhteistoimintaneuvottelut kestävät vähintään kuusi viikkoa. Neuvottelujen sisällöstä tiedotetaan seuraavan kerran niiden päätyttyä.

Kaupunginjohtaja antaa tulevan vuoden talousarvioesityksen 6.11. ja kaupunginhallitus käsittelee esitystä 16.11.

Kaupunginvaltuusto päättää vuoden 2027 talousarviosta 30.11. Kun talousarvio on hyväksytty ja siinä on todettu yhteistoimintaneuvotteluihin perustuva henkilöstömenojen sopeuttamistarve, aloitetaan varsinaiset yhteistoimintaneuvottelut henkilöstösäästöjen kohdentamisesta.

 

Kaupunginhallituksen esityslista 14.9.2026, §305 Salon kaupungin talouden ja toiminnan kehys vuodelle 2027

Kaupunginhallituksen esityslista 14.9.2026, §306 Yhteistoimintaneuvottelujen aloittaminen