Salon uimahallin peseytymistilojen suihkuissa todettu legionellabakteereja
Julkaistu 6.6.2025 13:24, Päivitetty 6.6.2025 14:58Salon ympäristöterveydenhuollon 21.5.2025 ottamissa suihkuvesinäytteissä todettiin toimenpiderajan ylittävä määrä legionellabakteereja. Tilapalvelut ja uimahallin henkilökunta on ryhtynyt suojaaviin toimiin, joilla varmistetaan uimahallin turvallinen käyttö.
Uimahallin käyttöön liittyviä sairastapauksia ei ole todettu. Näytteissä ei todettu legionelloosin yleisintä ja haitallisinta taudinaiheuttajaa (Legionella pneumophila).
Legionelloosiin sairastumisen riskiä lisää korkea ikä, tupakointi ja perussairaus tai immuunipuute eli kehon heikentynyt puolustuskyky. Ympäristöterveydenhuolto suosittelee varotoimenpiteenä riskiryhmään kuuluvia välttämään Salon uimahallin uima- ja pesutilojen käyttöä, kunnes näytteenotolla on varmennettu legionellabakteerien onnistuneet torjuntatoimet. Uima- ja pesutilojen käyttö ei aiheuta sairastumisen vaaraa ei-riskiryhmään kuuluville perusterveille käyttäjille.
Korjaavien toimenpiteiden onnistuminen varmennetaan 25.6.2025 otettavilla uusintanäytteillä. Asiasta tiedotetaan seuraavan kerran viikolla 28-29, kun uusintanäytteiden tulokset ovat valmistuneet.
Omaa terveyttä koskevat yhteydenotot omalle terveysasemalle.
Lisätietoa legionellabakteerista THL:n sivulta