Salon uimahallin suihkuissa on todettu legionellabakteereja. Uimahalli suljetaan tilapäisesti.
Julkaistu 12.5.2026 16:02Salon uimahallin suihkuvedestä otetuissa omavalvontanäytteissä todettiin toimenpiderajan ylittävä määrä legionellabakteereja. Osassa näytteistä on todettu myös legionelloosin yleisintä ja haitallisinta taudinaiheuttajaa (Legionella pneumophila).
Pesutilojen vesijärjestelmän desinfiointi toteutetaan viikolla 21. Salon uimahalli on suljettu tilapäisesti, kunnes desinfiointitoimet on tehty. Toimenpiteiden onnistuminen varmennetaan uusintanäytteillä. Uusintanäytetuloksista tiedotetaan niiden valmistuttua, arviomme mukaan tulokset valmistuvat viikolla 24.
Kiinteistöön tullaan asentamaan pysyvä vesijärjestelmän desinfiointilaitteisto.
Uimahallin käyttöön liittyviä sairastapauksia ei ole todettu. Pienelle osalle altistuneita Legionella pneumophila -tartunta voi johtaa keuhkokuumeeseen. Sairastumisen riskiä lisäävät korkea ikä, tupakointi, keuhkosairaus, diabetes ja immuunipuute eli kehon heikentynyt puolustuskyky. Tilastollisesti miehet sairastuvat naisia herkemmin, lapsilla tauti on harvinainen.
Omavalvontanäytteet otettiin 29.4. ja näytetulokset saapuivat 12.5.
Lisätietoja:
Terveystarkastaja Terhi Suomilammi-Salmela
044 779 2503
Liikuntapaikkamestari Marko Mäkinen
02 778 4702
Terveystarkastaja Sami Saari
044 778 4607
ymparistoterveydenhuolto@salo.fi
Omaa terveyttä koskevat yhteydenotot omalle terveysasemalle.