Hyppää sisältöön
Tiedote

Voiton Malja -kiertopalkinnon ehdokkaat julkistettu Seurafoorumissa

Julkaistu 27.11.2025 21:15

Seuraparlamentti julkisti 27.11.2025 Seurafoorumissa ehdokkaat Voiton Malja -kiertopalkinnon saajaksi. Voiton Malja jaetaan nyt kolmatta kertaa. Palkinto voidaan myöntää seuralle, yhteisölle, henkilölle, tapahtumalle, työryhmälle tai joukkueelle, joka on tuonut merkittävästi esille Saloa tai liikuttanut merkittävästi.

Aiemmat kiertopalkinnon voittajat ovat:

  • 2023: Salon Viesti ry – Andi-Maratonien perinteen jatkamisesta edesmenneen Andi Mwegeranon kunniaksi.
  • 2024: Sebastian ”Sebfmx” Westberg – Freestyle Motocross -ammattilainen, joka nostaa suomalaista extreme- ja moottoriurheilua maailmankartalle ja tukee nuoria lajin pariin.

Vuoden 2025 ehdokkaat ovat:

  • SM-maantiejuoksut ja SAUL:n SM-puolimaraton 2025
  • AND1-turnaus
  • Koululiikuntaliiton suunnistuksen SM-kilpailut 29.-30.8.2025 Salossa
  • Lauri Helle
  • Salon Viestin Ukkomiehet
  • Astrum-joukkue

Liikuntaseurat voivat äänestää voittajaa 14.12.2025 klo 23 asti. Jokaisella seuralla on yksi ääni, ja äänestäjällä tulee olla nimenkirjoitusoikeus tai muu valtuutus. Äänestyslomakkeelta löytyy perustelut ehdokkaille. Mikäli ehdokkaat saavat yhtä monta ääntä, Seuraparlamentti tekee lopullisen valinnan eniten ääniä saaneiden kesken. Äänestys tapahtuu Forms-linkin kautta.

Siirry äänestämään (siirtyy Forms-lomakkeelle)

 

Lisätietoa:
Kaisa Isotupa
liikuntapalveluiden tiedotussihteeri
kaisa.isotupa@salo.fi
p. 044 778 4717