Hyppää sisältöön
Tiedote

Legionellalöydösten vuoksi suljetun Salon uimahallin avaamisajankohta tarkentuu kesäkuussa

Julkaistu 15.5.2026 14:09

Salon uimahalli on ollut tiistaista 12.5. lähtien suljettu suihkuissa todettujen legionellabakteerien vuoksi.

Pesutilojen vesijärjestelmä desinfioidaan, ja pysyvä desinfiointilaitteisto asennetaan viikolla 21. Puhdistustoimenpiteiden onnistuminen varmistetaan uusintanäytteillä, joiden tuloksista tiedotetaan arvion mukaan viikolla 24 (8.6. alkava viikko). Tämän jälkeen voidaan arvioida uimahallin avaamisen ajankohtaa.

Sulkuaikana uimahallin palveluista kuntosalijäsenyydet ja niiden päivitykset voi hoitaa uimahallin kassalla, joka on auki maanantaisin klo 16–19 sekä torstaisin klo 8–12.
Lisätiedot: uimahalli@salo.fi ja puh. 044 778 4720.

Vuosikortteihin liittyvistä käytännöistä tiedotetaan erikseen uimahallin avauduttua.

Salon uimahallin suihkuvedestä otetuissa omavalvontanäytteissä todettiin alkuviikosta toimenpiderajan ylittävä määrä legionellabakteereja. Osassa näytteistä esiintyi myös legionelloosin yleisin ja haitallisin aiheuttaja, Legionella pneumophila.

Pienelle osalle altistuneista bakteeri voi aiheuttaa keuhkokuumeen. Riski sairastumiseen on suurentunut erityisesti iäkkäillä, tupakoivilla sekä henkilöillä, joilla on perussairauksia, kuten keuhkosairaus tai diabetes, tai heikentynyt immuunipuolustus. Tilastollisesti miehet sairastuvat naisia useammin. Lapsilla tauti on harvinainen.

Omaa terveyttä koskevat yhteydenotot omalle terveysasemalle.